تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

براکی تراپی و رادیو تراپی چیست ؟

  براکی تراپی

  براکی تراپی یک نوع درمان با اشعه است که برای معالجه سرطان به کار می رود. در براکی تراپی از یک نوع انرژی به نام تابش یونیزان برای کشتن سلول های سرطانی وکوچک کردن تومور استفاده می شود. برخلاف درمان با تابش خارجی( EBT ) که در آن منبع تابش اشعه ایکس پر انرژی ، که در بیرون از بدن بیمار قرار می گیرد، براکی تراپی مستلزم قرار گیری مواد رادیواکتیو مستقیماً داخل تومور ویا در مجاور آن است. براکی تراپی که همچنین درمان تابش اشعه داخلی نیز نامیده می شود، به منظور تابش بیشتر اشعه برای درمان و معالجه نواحی کوچکتر تومور در زمان کمتر ، در مقایسه با نوع درمان خارجی،توسط پزشک مورد استفاده قرار می گیرد.


  رادیوتراپی

  عبارت است از استفاده از اشعه برای تخریب سلول های سرطانی . رادیوتراپی در درمان سرطان هایی که در بدن منتشر نشده اند و برای برطرف کردن علائم سرطان های پیشرفته به کار می رود . گاهی اوقات ، برای درمان  سرطان ، فقط از رادیوتراپی استفاده می شود اما گاهی اوقات رادیوتراپی ، در کنار شیمی درمانی و جراحی به درمان سرطان کمک می کند .

  اشعه گرما ندارد ؛ در حقیقت شما اصلاً اشعه را نمی بینید و چیزی احساس نمی کنید .
  وقتی رادیوتراپی می شوید ، اشعۀ رادیو اکتیو از شما ساطع نمی شود . اما در صورتی که براکی تراپی کاشتنی داشته  باشید ، مقداری اشعه از بدن شما ساطع می شود ؛ البته این وضعیت موقتی است . وقتی مادۀ رادیو اکتیو کاشتنی از بدن خارج شود ، ساطع شدن اشعۀ رادیواکتیو از بدن شما متوقف می شود .
   
  اهداف رادیوتراپی عبارتند از :
  درمان      
  رادیوتراپی می تواند به تنهایی یا همراه با سایر روش های درمانی از جمله شیمی درمانی ، بسیاری از سرطانها را به طور کامل درمان کند .
  کنترل موقت
    وقتی درمان سرطان امکان پذیر نیست ، برای کنترل پیشرفت سرطان و توقف انتشار آن ، از رادیوتراپی استفاده می شود .
  برطرف کردن علائم  
    رادیوتراپی می تواند علائم ناراحت کنندۀ سرطان از جمله درد یا خونریزی را از بین ببرد تا بیمار حتی الامکان احساس آرامش کند .
  درمان مکمل
    زمانی که به منظور افزایش شانس درمان ، قبل یا بعد از سایر روش های درمانی ، از رادیوتراپی استفاده می شود ، درمان مکمل نامیده می شود .

   رادیوتراپی چگونه انجام می شود ؟

  رادیو تراپی می تواند از خارج یا داخل بدن انجام شود . رادیوتراپی خارجی ، متداول ترین روش رادیوتراپی است ؛ در این روش اشعه از یک دستگاه خارج شده ،  بافت سرطانی و بافتهای اطراف آن را مورد هدف قرار می دهد . در رادیوتراپی داخلی ( که براکی تراپی نامیده می شود ) مادۀ رادیواکتیو که در لوله های باریک یا دانه های کوچکی قرار دارد ، داخلبدن ، نزدیک یا درونِ تودۀ سرطانی گذاشته می شود . در بعضی موارد ، ترکیبی از رادیوتراپی داخلی و خارجی انجام  می شود .
   

   رادیوتراپی خارجی

   دستگاه های متفاوتی برای رادیوتراپی خارجی استفاده می شود ؛ بعضی از آنها برای سرطان هایی که به سطح پوست نزدیک ترند ، مناسب می باشند و بعضی از این دستگاه ها برای سرطان هایی که در قسمت های عمقی تر قرار دارند ، به کار می روند . متخصص رادیوتراپی می داند که برای درمان هر سرطان ، کدام دستگاه بهتر است .
   
  دورۀ درمان رادیوتراپی چه قدر است ؟
   در افراد مختلف ، دفعات رادیوتراپی متفاوت است . بعضی افراد تنها به یک یا چند جلسه درمان نیاز دارند اما بعضی ها ممکن است به چندین هفته و هر هفته 5 روز به رادیوتراپی نیاز داشته باشند ؛ در بعضی موارد این مدت به 6 تا 7 هفته می رسد .
  دفعات درمان به چیزهای زیادی بستگی دارد از جمله نوع سرطان ، محل آن و اینکه هدف از رادیوتراپی ، درمانِ کامل سرطان است یا برطرف کردن علائم و بهبود کیفیت زندگی . به طور کلی ، هنگامی که هدف از رادیوتراپی ، درمان ِ سرطان باشد لازم است دفعات بیشتری انجام شود . آنچه که اهمیت بسیار زیادی دارد این است که شما طبق برنامه عمل کنید تا فایدۀ رادیوتراپی به حداکثر برسد . معمولا ً تومورها در طی رادیوتراپی به تدریج کوچک می شوند اما از بین رفتن کامل آنها به زمان طولانی تری نیاز دارد به طوری که گاهی اوقات ، ممکن است مدتی بعد از پایان رادیوتراپی این امر ادامه داشته باشد .

  برنامه ریزی برای اجرای بهترین درمان

   برنامۀ درمانی شما به نوع سرطان ، محل سرطان و اندازۀ تومور بستگی دارد . همچنین ، برنامۀ درمانی به وضعیت سلامتی شما و سایر درمان هایی که برای معالجۀ سرطان دریافت نموده اید ، بستگی دارد . متخصص رادیوتراپی شمارا معاینه  می کند و ممکن است برای بررسی بیشتر وضعیت شما  رادیوگرافی و آزمایش خون درخواست کند . بعد او تصمیم      می گیرد که کدام قسمت بدن را تحت رادیوتراپی قرار دهد ، چه مقدار اشعه استفاده کند و چند جلسه رادیوتراپی برای شما در نظر بگیرد .
  رادیوتراپی باید طوری برنامه ریزی شود تا ضمن این که به اندازۀ کافی اشعه به ناحیۀ سرطانی می رسد ، تا حد امکان ، بافتهای طبیعی و اعضاء اطراف ناحیۀ سرطانی کمترین آسیب را ببینند . یکی از راه هایی که برای کاهش آسیب به بافتهای اطراف تودۀ سرطانی اجرا می شود ، این است که در هر جلسۀ رادیوتراپی ، اشعه از زاویۀ متفاوتی به ناحیۀ سرطانی تابانده می شود . متخصص رادیوتراپی بهترین تکنیک را برای اجرای این کار طراحی می کند .
  ممکن است برای تعیین محلی که باید رادیوتراپی بشود ، سی تی اسکن انجام شود .
  برای اطمینان از اینکه در هر جلسۀ رادیوتراپی وضعیت بدن شما در حالت مناسبی قرار بگیرد به طوری که اشعه درست به نقطۀ مورد نظر بتابد ، لازم است محل مورد نظر با استفاده از ماژیک علامت گذاری شود . تا پایان دورۀ درمان ، این علامت گذاری ها نباید شسته شوند . اگر جوهر نواحی علامت گذاری شده محو شوند ، کارشناس رادیوتراپی آن را تجدید خواهد کرد . معمولا ً بعد از هر جلسه رادیوتراپی ، روی نواحی علامت گذاری شده با یک تکه گاز پوشانده  می شود .

   در حین رادیوتراپی چه اتفاقی می افتد ؟

   ممکن است از شما بخواهند که قبل از ورود به اتاق رادیوتراپی ، گان بپوشید . معمولا ً 15 تا 20 دقیقه در اتاق رادیوتراپی می مانید گرچه فقط حدود 2 تا 4 دقیقه از این زمان ، اشعه به شما تابانده می شود .
  کارشناس رادیوتراپی ، موقعیت بدن شما را روی تخت رادیوتراپی تنظیم می کند . او همۀ جیزهای مورد نیاز را در جای مناسب قرار داده و کنترل می کند . ممکن است روی بدن شما را با یک پوشش سربی بپوشاند تا به سایر قسمت های بدن که به اشعه نیاز ندارند ، آسیب نرسد .
  وقتی همه چیز در جای خود قرار داده شد ، کارشناس رادیوتراپی به اتاق مجاور اتاق شما می رود تا دستگاه را روشن   کند . شما در اتاق تنها می مانید اما می توانید از راه بلندگو با کارشناس رادیوتراپی صحبت کنید و او تمام مدت از طریق صفحۀ تلویزیون یا پنجره شما را تماشا می کند .
  در طی رادیوتراپی باید به طور طبیعی نفس بکشید اما مهم است زمانی که دستگاه کار می کند ، کاملا ً بی حرکت بمانید .
  در بسیاری از بیماران لازم است اشعه از چندین زاویه تابانده شود ؛ به همین دلیل لازم است کارشناس رادیوتراپی چندین بار دستگاه را جا به جا کند ؛ این کار از بیرون اتاق انجام می شود . هنگامی که دستگاه در اطراف تخت شما    می چرخد ، به هیچ وجه حرکت نکنید . کارشناس رادیوتراپی به شما خواهد گفت که چه وقت می توانید حرکت کنید .
  دستگاههایی که برای رادیوتراپی استفاده می شوند خیلی بزرگ هستند و ممکن است زمانی که اطراف تخت حرکت    می کند ، صدایی شبیه جارو برقی ایجاد کند . همه چیز تحت کنترل کارشناس رادیوتراپی است ؛ شما اشعه ها را  نمی بینید و آنها را احساس نمی کنید و نباید بابت چیزی نگران باشید .

   آیا رادیوتراپی دردناک است ؟

   خیر . در حین رادیوتراپی اشعه دیده نمی شود و اصلا ً باعث درد نمی شود . با این حال ، واکنش بدن شما به درمان ممکن است باعث درد یا ناراحتی بشود . البته ممکن است زمانی که روی تخت رادیوتراپی دراز کشیده اید ، درد داشته باشید که این درد ناشی از بیماری یا وضعیت بدن شما بر روی تخت می باشد . اگر احساس ناراحتی کردید به کارشناس رادیوتراپی بگوئید تا درمان را متوقف کند .
  در طول دورۀ رادیوتراپی پزشک و پرستار ، وضعیت شما را تحت نظر دارند و داروها و سایر مراقبت های لازم را ارائه   می دهند . در طی دوره های درمانی طولانی تر ، ممکن است لازم باشد پزشک شما را معاینه کرده و آزمایش خون و سایر آزمایشات ضروری را انجام دهد .

  آیا اشعۀ رادیو اکتیو از بدن من ساطع خواهد شد ؟

   خیر . در رادیوتراپی خارجی ، اشعه رادیواکتیو از بدن شما ساطع نخواهد شد . در زمان رادیوتراپی خارجی و بعد از آن ، خطری برای دیگران ندارید و می توانید به راحتی در کنار آنها باشید .

  این مطلب تا کنون 98 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : رادیوتراپی ,درمان ,اشعه ,سرطان ,استفاده ,تراپی ,کارشناس رادیوتراپی ,براکی تراپی ,رادیوتراپی استفاده ,رادیوتراپی خارجی ,علامت گذاری ,نواحی علا ,
  براکی تراپی و رادیو تراپی چیست ؟

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز چهار شنبه 29 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر